LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Rama-Basha në bashkëqeverisje/ Fatos Lubonja kap detajin që i nxjerr zbuluar

16 Shkurt 2022, 13:50, Politikë CNA

Analisti Fatos Lubonja në emisionin, “Pika mbi I”, në News 24, ndërsa iu referua aferës së inceneratorëve, dekalroi se Drejtësia është kapur nga kreu i ekzekutivit, Edi Rama. Ai shtoi më tej se kjo është arsyeja pse ajo nuk mund ta hetojë.

Lubonja po shtu ngriti pyetjen se pse Basha voton drejtësinë në një kohë kur më parë ai ka deklaruar se drejtësia është kapur nga Rama, gjë sipas tij ndre dyshime se mes tyre ka bashkëpunim.

?Rama tha që do të flasë drejtësia, sepse sipas tij sot është e pavarur. Këtu mbetet çështja. Ore me një drejtësi të kapur, sepse unë kështu gjykoj. Rama tha se opozita nuk ekziston, e tha që ai ka lidhje me popullin. Rama ka kapur drejtësinë dhe këtu ngrihet pyetja tjetër, kjo opozita zyrtare që ka hapur temën e inceneratorëve, që as përllogaritet nga Rama ka një kondratitacion të madh. Basha dje foli për reformën në drejtësi që është përdorur nga Rama. Po si ka mundësi që shkon dhe i voton vettingun Ramës për këtë drejtësi të kapur. Këtu ka një kontradicion. Kjo më shqetëson mua. Si do e luftojmë këtë drejtësi? Me fjalë? Fjalët i kemi thënë të gjitha, i di çdo njeri. Sigurisht mirë është që të bëhet e qartë se ka një vjedhje. E di dhe prokuroria këtë, por nuk vepron sepse është e kapur. Cila është mënyra për ta luftuar këtë regjim? Unë i referohem kryeministrit dje i cili gazetari siç thashë e pyeti, i tha dhe komisionin dhe që injoroi plotësisht dhe tha se është drejtësia. Në fund ky komision nuk bën hetime si prokuroria, por thjesht sensibilizon.?, deklaroi Lubonja./CNA.al

Lajmet e fundit nga