LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Zbutet” Meta/ Presidenti ndalon "luftën" me Qeverinë

11 Shkurt 2022, 10:41, Politikë CNA

Kreu i Shetit Ilir Meta, ka dekretuar këtë të premte tre ligjet të Qeverisë.

Përmes një shkrese zyrtare nga Presidenca raportohet se bëhet fjalë për ligjin ?Për regjistrin e pronarëve përfitues?, ?Për regjistrimin e biznesit? dhe ?Për noterinë?.

Po ashtu në shkresën zyrtare Meta thotë se këto ndryshime ligjore vlerësohen, për aq sa synojnë të realizojnë, zbatimin e rekomandimeve të FATF-së dhe MONEYVAL-it, të cilat kërkojnë që Shqipëria të krijojë mekanizma për sigurimin e një numri sa më të lartë të subjekteve raportuese, që regjistrojnë të dhënat e pronarëve të tyre përfitues./CNA.al

Lajmet e fundit nga