LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Berisha: Gjatë qeverisjes së PD, Shqipëria ndryshoi më shumë se çdo vend tjetër

26 Janar 2022, 15:38, Politikë CNA

Ish kryeministri Sali Berisha, në takimin me demokratët në 31 vjetorin e themelimit të degës së PD në Patos, ka deklaruar se Shqipëria gjatë qeverisjes së PD, pati një zhvillim shumë të madh ndryshe nga vendet e tjera.

Berisha u shpreh se në kohën e qeverisjes së tij, vendi pati nëj hov në ekonomi, po ashtu edhe në sektorë të tjerë.

?Ata të cilët themeluan PD, ata ishin intelektualë, qytetarë, punonjës të cilit kishin kaluar dekada e dekada të jetës së tyre në regjimin totalitar.

Idelaet e lirisë ishin zgjuar. Për lirinë nuk dinin, ishin rritur tërësisht në diktaturë. Megjithatë ato ideale u shndërruan në një forcë të madhe shpirtëore. U shndërruan në energji të pashtershme.

Me votën e lirë ia dolën të përmbysnin diktaturën më të egër që Europa kishte patur. Ia dlomë me idealet tonë të përmbysnim dikaturën dhe votën e lirë.

Në një kohë të shkurtër nga vendi më i varfër i botës, nisëm të kthejmë të ndryshojmë situatën. Kjo para se gjithash është për meritën e demokratëve dhe demokrateve.

Asnjë mëdyshje se ata që filluan këtë betejë ishin njerëz të idealeve të larta fisnike. Në vitin 2010 Shqipëria kaloi nga vend me të ardhura të ulëta, në grupin e vendeve me të ardhura të larta.

Në tërësi, sektorët e ekonomisë erdhën në një fuqizim të vazhdueshëm. Integrimi në  BE eci në mënyrë të pandalshme?, u shpreh Berisha./ A.E-CNA.al

 

Lajmet e fundit nga