Kur do flasë Irfani për qindra mijëra euro, paguar nga inceneratorët ?!

19 Janar 2022, 12:57, Politikë CNA
Kur do flasë Irfani për qindra mijëra euro, paguar nga

Irfan Hysenbelliu dhe familjarët e tij kanë marrë qindra mijëra euro nga kompanitë e inceneratorëve gjatë viteve të fundit.

Është Focus Media Group dhe Fax News Media, të cilat sipas dokumenteve ekskluzive të publikuara nga CNA.al kanë marrë pagesa periodike prej rreth 25 mijë euro në muaj. Dhe CNA.al ka publikuar vetëm disa muaj. (Lexo këtu)

Por, kjo histori nuk fillon dhe nuk mbaron me disa fatura. Është më afatgjatë dhe shumë më tepër. Janë disa qindra mijëra euro, ku llogariten të paktën në një vit rreth 300 mijë euro. Por, shumat e marra janë shumë më tepër.

Irfan Hysenbelliu nuk ka reaguar. As media e familjarëve të tij.

Por, po ecën përpara duke heshtur.

Inceneratorët, një aferë korruptive, me një ish-ministër Mjedisi të arrestuar, me persona të shpallur në kërkim, ?kapën për fyti? klientelën mediatike, duke dhënë reklama, me qindra mijëra euro në disa firma dhe në disa subjekte në pronësi të televizioneve.

E në total disa miliona euro, që fillonin që nga lidhjet me kompani jashtë Shqipërisë, bashkëpronësi me kompani në Tiranë, deri tek Top Channel. E me pagesa tek Irfan Hysenbelliu, Carlo Bollino e të tjerë pronarë mediash të cilët diku, dikush thotë se është krenar sepse ka marrë një kontratë të rregullt reklame.

Në fakt askush nuk është përgjigjur pse një kompani monopoliste, pse një kompani landfilli e cila nuk ka nevojë për reklamë, duhet të shkojë në televizion?

Askush nuk është përgjigjur pse këto media nuk kanë drejtuar gishtin tek e vërteta?

Nuk kanë ngritur alarmin se janë disa qindra milionë euro nga pasuritë e shqiptarëve, të cilat shkojnë për kompani private koncesioni inceneratorësh e landfillesh dhe televizionet heshtin, kur ato mund të bëheshin me më pak para.

Pra, tradhëtia që media ka bërë në misionin e saj.

Dhe një nga personat, pronarë mediash në Shqipëri, është edhe Irfan Hysenbelliu, që hesht për aferën e inceneratorëve, i cili ka marrë qindra mijëra euro nga kompanitë e inceneratorëve.

Historia përsëritet. Qasja mediatike ndaj shqiptarëve dhe sjellja e saj ndaj Qeverisë, ndaj biznesit dhe publikut është thuajse e njëjtë.

Irfani hesht për qindra mijëra eurot që ka marrë nga kompanitë e inceneratorëve, por SPAK i ka me dokumente të gjitha pagesat e klientelës mediatike të kësaj afere./CNA.al

Afera e shekullit/ 300 mijë euro në vit për Irfan Hysenbelliun dhe familjarët e tij

Inceneratorët, miliona për familjarët e Irfan Hysenbelliut/ Zbulohen të tjera dokumente

DOKUMENTI-Inceneratorët ?blenë? edhe Irfan Hysenbelliun/ Qindra milionë lekë për kompanitë e tij

Inceneratorët blenë mediat/ Miliona euro për televizione, portale dhe gazetarë

Dokumentet ekskluzive/ Kompanitë e inceneratorëve, qindra milionë lekë për Carlo Bollinon

Miliona për ?mercenarët mediatikë?/ Zbardhen pagesat e inceneratorëve për Baton Haxhiun

Skema korruptive e inceneratorëve/ Zyrtarët e përfshirë dhe ortakëritë me Ben Blushin dhe Vjollca Hoxhën

Lajmet e fundit nga