LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Çlirim Gjata: Publikimi i të dhënave si grusht shteti, duhen gjetur përgjegjësit

27 Dhjetor 2021, 20:44, Politikë CNA

Çlirim Gjata, anëtar i Komisionit të Rithemelimit të Partisë Demokratike thotë se publikimi i të dhënave për pagat dhe targat ka pasoja.

Sipas tij përgjegjësia bie mbi institucionet që janë për mbrojtjen e të dhënave personale duke iu referuar Agjencia Kombëtare e Shoqërisë së Informacionit.

Gjatë e konsideroi publikimin e të dhënave të ngjashme me ?grusht shteti? pasi janë marrë tha ai të dhënë sensitive.

?Është si një grusht shteti, nuk ka nevojë të bëjë pushtim por të merr pikë kryesore?, tha z. Gjata në “Now” me Erla Mëhillin.

Sipas tij ?edhe një rast të kishte dalë është shkelje ligji? dhe ?duhet të dëmshpërblejë qytetarin? për publikimin e të dhënave personale.

Ai shtoi se qeveria duhet të kishte nisur hetim me rastin e ?Patronazhistëve? dhe kjo do të kishte parandaluar rrjedhjen e të dhënave të tjera./euronews

Lajmet e fundit nga