LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“SPAK është në provë”/ Si "trokitën" denoncimet e inceneratorëve në dyert e drejtësisë

27 Dhjetor 2021, 19:15, Politikë CNA

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka deklaruar se me denoncimet e bëra nga kjo forcë politike për aferat korruptive të inceneratorëve, tashmë kjo strukturë hetimi është në provë për të treguar drejtësinë.

E ftuar në emisionin “Debat” me Alba Alishanin në A2CNN, Kryemadhi ka theksuar se që më herët denoncuesit janë drejtuar në institucione të tjera, por askush nuk e ka marrë mundimin në firmosë e të dalë me fytyrë për këtë.

?SPAK është në provë për të provuar sa seriozisht e ka marrë skemën e denoncuar nga LSI. Inceneratori i Tiranës është kupola sepse nëpërmjet tij janë lëvruar para që janë paguar nënkontraktorët dhe kompanitë fiktive. Skema është gjithëpërfshirëse, nis nga kryeministri dhe nënpunësi më i thjeshtë.

Sa herë kap dosjen e inceneratorëve gjen një shkelje të re. Të bën përshtypje guximi jashtë çdo norme. Vetë tranzicioni ka patur konflikt interesi e ka mbyllur sytë, por një rast i tillë kaq flagrant është si një vrasje me gjakftohtësi. Ka njerëz që e ndiejnë që e kanë detyrim të bëjnë një denoncim të tillë. Kanë tentuar në institucione të tjera.

Ka të bëjë me njerëz që janë në dijeni. Kanë qenë me mijëra faqe të dorëzuara. Është jashtë çdo institucioni zyrtar. Kam përshtypjen se ka persona në dijeni për këtë, por asnjëri nuk e merrte përsipër dhe duhej dikush të vendoste emrin, fytyrën dhe firmën. Denoncimi i inceneratorëve nuk ka të bëjë me mënyrën si u blenë makineritë, por me shkeljet ligjore të hapura, që tregojnë jo vetëm shkeljen e detyrës, por edhe strukturimin e një grupi kriminal.

Offshoret nga Hollanda kanë investuar më shumë se çdokush tjetër. Skema është më shumë se grabitje e buxhetit të shtetit, më shumë se shpërdorim detyre nga ministrat, por përtej zhargonit të përditshëm?, tha Kryemadhi./CNA.al

Lajmet e fundit nga