LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Basha maniak bravash”/ Berisha: U shkarkua nga 44 mijë demokratë

27 Dhjetor 2021, 20:41, Politikë CNA

Lideri historik, Sali Berisha e ka quajtur kreun e shkarkuar Lulzim Basha një maniak bravash.

I ftuar në ?Intervistë? me Merita Hakljan në A2 CNN, Berisha theksoi se Kuvendi i datës 11 dhjetor do mbetet Kuvendi më historik në Shqipëri pasi kundër Lulzim Bashës votuan 44 mijë anëtarë.

?Ajo sallë e madhe kishte 1950 karrige. Ky është anti-kuvendi i Lulzim bravës. Ai vazhdoi me heqje bravash. E paskapasur një ves të keq ëqë kur ka qenë kryetar bashkie, paska qenë manjak ndrrim bravash. Nuk kemi të bëjmë me dy kuvende, por vetëm me një. Kuvendi i datës 11 dhjetor do mbetet kuvendi më historik në Shqipëri.

U mblodh me firmën e delegatëve sepse përfaqësia nuk pranonte të mblidhte forumet. Kundër Lulzim Bashës votuan 44 mijë anëtarë të PD-së. Mbi 10 mijë më shumë se votuan në 13 qershor. Ai është thjesht deputet. Cilido që dëshiron të verifikojë, do të ketë disponibël të 44 mijë votuesit , emër, mbiemër. Çdo informacion. Lehtësisht e verifikueshmë.

Ky statut do të shkojë në gjykatë për t?u verifikuar nëse përputhet me nenet e Kushtetutës së Shqipërisë. Asgjë tjetër, ky proces nuk ka lidhje me gjykatën. Pluralizmin nuk e përcaktojnë gjykatat. Nëse gjyqtari kërkon të verifikojë , nuk mund ë mos barazohet me cilindo që kërkon të bëjë transparence, por si qytetar jo si gjyqtar. Aty kemi të bëjmë me shumicë të pakrahasueshme.

Presionet janë të jashtëzakonshme. Don Agaçio, që flitet se ka mandat arresti për të për larje parash, etj. Sekretari i Përgjithshëm i mafias. Jo vetëm ai por dhe ndonjë tjetër që është fokus tani, po bëjnë presion të jashtëzakonshëm mbi gjykatësit për t?i përdorur si militantë të PS-së. Ne nuk kemi frikë, sepse ky është revolucion që s?ka frikë nga gjykatat. Basha ka pasur nje mbshtetje rreth 7%. Tani ka zbritur ne 1%?, tha Berisha./CNA.al

Lajmet e fundit nga