LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Basha mesazh ndërkombëtarëve/ Ndihmojeni SPAK-un

23 Dhjetor 2021, 14:17, Politikë CNA
Basha mesazh ndërkombëtarëve/ Ndihmojeni SPAK-un

Kryetari i shkarkuar i PD, Lulzim Basha ka reaguar në lidhje me skandalin e publikimit të pagave dhe të dhënave peronale të qytetarëve.

Në një deklaratë për mediat, Basha ka parë si ?shpresë? përfaqësitë diplomatike në Tiranë, të cilave u kërkoi ti ofrojnë ndihmë SPAK-ut, për te arrestuar përgjegjësit.

?I bëj thirrje përfaqësive të huaja në Tiranë, të ofrojnë të gjithë mbështetjen e nevojshme për strukturën e posaçme antikorrupsion, për strukturat relevante në policinë e shtetit dhe për shërbimin informativ shqiptar, sepse në momentin që flasim, informacionet pranë Partisë Demokratike tregojnë për një presion të jashtëzakonshëm politik nga personat e përfshirë direkt në skandalin e patronazhimit, në këtë aspekt të skandalit të patronazhimit, që është rrjedhja e të dhënave personale, mbi të ardhurat personale të shtetasve, sikundër vazhdon presioni, që skandali i inceneratorëve të mbyllet me Kokën, që është bishti, si i vetmi person nën hetim dhe i arrestuar.

I garantoj qytetarët shqiptarë, që pavarësisht ritmit dhe shpejtësisë së lëvizjes së strukturës së posaçme antikorrupsion, e cila dhe një herë, ka gjithë mbështetjen e Partisë demokratike dhe të opozitës, dhe timen personale si kryetar i saj. Përkundër presioneve nga ata që janë kapur në flagrancë, pavarësisht prej shpejtësisë së lëvizjes së tyre, Partia Demokratike është e vendosur, të zhvillojë me përkushtim, me të gjithë thellësinë dhe pa asnjë ndalesë, atë pjesë që kushtetuta ia ka garantuar, hetimin e plotë parlamentar, si të masakrës zgjedhore e në veçanti të skandalit të patronazhistëve, ashtu dhe të vjedhjes më të madhe të këtyre 30 viteve, asaj të inceneratorëve.?-tha Basha./CNA.al

Lajmet e fundit nga