LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Produkt lavatriçesh dhe jo i punës”/ Braçe reagon i revoltuar pas publikimit të pagave

22 Dhjetor 2021, 20:16, Politikë CNA

Deputeti socialist, Erion Braçe ka reaguar pas publikimit të listës së pagave.

Ai shprehet se ajo që i bën përshtypje në listë, është mungesa e emrave të disa punëmarrësve të famshëm dhe se një pjesë e rrogave duken të pajustifikuara dhe nuk ngjajnë produkt i punës, por produkt lavatriçesh edhe në sektorë që predikojnë transparencë.

Duket se kjo deklaratë e tij shkon për ish drejtuesin e Top Channel, Ben Blushi, paga e të cilit ishte nga më galopantet në listën e databases së publikuar, me një shifër prej  247 milionë lekë të vjetra në muaj.

?POOO ESHTE KRIM! MADJE SYNON DESTABILIZIM!

Ndaj; DUHET TE HETOHET QE CKE ME TE, LIGJERISHT, PLOTESISHT, NE MENYRE GJITHPERFSHIRESE E DERI NE FUND; TE KETE GJYKIM E NDESHKIM PER CILINDO TE PERFSHIRE-KY DUHET TE JETE FUNDI! Tani; Kurre nuk kam patur kuriozitet per rrogen e dikujt, sa paguhej;

Me se shumti jam interesuar per te rritur rrogen minimale, zeruar tatimin mi rrogen dhe ngritjen e dyshemese se te ardhurave te patatueshme; mbrojtjen e rrogave te shtreses se mesme te ulet. As ky file i sotem nuk me ndezi kuriozitetin, madje as habine per ca rroga qe kane shastisur shumekend;

POOOO ME BEN PERSHTYPJE QE MUNGOJNE NE LISTE EMRAT E DISA PUNEMARRESVE TE FAMSHEM; ATA SI MUNGOJNE? Nuk ka mundesi qe Sistemi ne versionin ligjor te jete pa ta! Ka vetem nje rast: Nuk eshte sistemi, por nje material i prodhuar kriminalisht qe te duket si Sistemi dhe pa te famshit doemos te lidhur me kete krim! 

Ndaj DUHET HETIM GERME PER GERME! Nderkohe, me tej, eshte e qarte se:NE NUK KEMI NJE TREG PUNE KU CMIMI PAGUAN MERITEN, EKSPERTIZEN, PERVOJEN, PUNEN E CILESINE E SAJ; Tek ajo liste ka shume emra qe deshmojne kete por mua me beri pershtypje nje, specialist finance i quajtur Armand Duka me rroge 40 mije leke!;

INFORMALITETI ME RROGAT ESHTE DRAMATIK; MASHTROHET HAPUR E PA FRIKE POR DUKE SHKAKTUAR NJE DEM KOLOSAL, JO NE TE ARDHURAT E BUXHETIT TE SHTETIT POR NE TE ARDHMEN; Nendeklarimet e rroges reale deformojne tregun, madje eshte e dukshme qe me shume para paguhen jashte sistemi se sa ne te!;

Nderkohe; NJE PJESE E RROGAVE DUKEN TE PAJUATIFIKUARA, NUK NGJAJNE SI PRODUKT I PUNES POR PRODUKT LAVATRICESH (EDHE NE SEKTOR QE PREDIKOJNE TRANSPARENCE) TE CILAT I TRADHETOJNE BILANCET QE DOREZOJNE NE ORGANET FISKALE QE LUAJNE SYMBYLLURAZI!

E fundit; E kuptoni tani se kujt i shkoi pjesa me e madhe e favorit fiskal mbi rrogat e larta qe u votua ne nentor e hyn ne fuqi ne 1 Janar?

Tani jam i bindur qe dy propozimet e mia-ai qe llogaria e re te prekte rrogat nga 50 mije leke e lart dhe, tjetri, nje ligj i ri per tatimin mbi te ardhurat qe mbledh cdo te ardhur-fitime, divident, aksione, qira etj dhe i taton ne shkalle progresive, ishin te drejta dhe jane BETEJE QE VAZHDON!?, shkruan Braçe në rrjetin social Facebook./CNA.al

Lajmet e fundit nga