LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ligj të posaçëm për mbështetjen e bizneseve 'start up'/ Zbardhen vendimet e Qeverisë

20 Dhjetor 2021, 09:03, Politikë CNA

Në mbledhjen e sotme të Qeverisë është miratuar projektligji për të mbështetur të gjithë bizneset start up’.

Sipas Ministres së Shtetit për Sipërmarrjen, Edona Bilali, ky është një hap shumë i rëndësishëm për ekosistemin dhe për të gjithë ata që duan të aplikojnë.

“Do të ketë një regjistër të posaçëm për start up ashtu si edhe për lehtësuesit, që i mbështesin ato.  Ato do të marrin këshillim nga një institucion i posaçëm që do të ngrihet. Marrja e shërbimeve do të jetë pa pagesë. I gjithë procesi i aplikimit dhe më pas i marrjes së granteve do të jetë online dhe pa pagesë”, është shprehur Bilali.

 Po në mbledhjen e sotme të Qeverisë është nënshkruar një marrëveshje bashkëpunimi në fushën e veterinarisë, mes vendeve të Ballkanit Perëndimor, në kuadër të nismës ?Ballkani i Hapur?.

Ministrja e Bujqësisë, Frida Krifca, ka thënë se me nënshkrimin e kësaj marrëveshjeje hapet për herë të parë eksporti për produktet blegtorale, si dhe evitohen ndalet në kontrollet në pikat kufitare.

?Nënshkruam një marrëveshje bashkëpunimi në fushën e veterinarisë, sigurisë ushqimore dhe fidosanitare, në kuadër të nismës ?Ballkani i Hapur?, mes vendeve të Ballkanit Perëndimor?, është shprehur Krifca./E.S-CNA.al

Lajmet e fundit nga