LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kriza ekonomike/ Tabaku leksione qeverisë

26 Tetor 2021, 10:02, Aktualitet CNA

Deputetja e partisë demokratike, Jorida Tabaku, nëpërmjet një deklarate për mediat ka bërë publik sugjerimin e PD për krizën aktuale të ekonomisë.

Tabaku është shprehur se qeveria shqiptare duhet të bëjë të njejtën gjë si vendet e tjera europiane, të ulë taksën për ushqimet bazë. Konkretisht PD kërkon uljen me 6 % të TVSH për shportën bazë të ushqimeve

?Shumë vende kanë uluar taksat për të ndihmuar qytetarët në këtë krizë dhe për të stimuluar ekonominë.

Nismat që merr qeveria janë të padobishme për qytetarët.

Nëse qeveria ul me 6 % TVSH-në për ushqimet bazë do kemi të njëjtin efekt si në vendet që e aplikojnë këtë nismë?, është shprehur deputetja Tabaku./CNA.al

Lajmet e fundit nga