LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Qëndrimi për Berishën/ Nishani: Prania e tij në parlament asnjë kosto për PD-në

9 Shtator 2021, 14:40, Politikë CNA

Partia Demokratike ende nuk e ka marrë një vendim në lidhje me raportin që do të ketë me Sali Berishën në parlamentin e ri, nëse do e ketë apo jo pjesë të grupit parlamentar.

Ish-kryetari i Këshillit Kombëtar të PD, Bujar Nishani tha në një intervistë për Euronews Albania se prania e Berishës, grupi parlamentar demokrat më tepër do të fitonte se sa do të humbiste.

?Unë mendoj se nuk ka për t?i sjellë asnjë lloj kostoje qenia e z.Berisha në parlament, sepse Rama dhe maxhoranca nuk është se e kanë të lehtë përballjen me z.Berisha në verbin politik,? ? tha Nishani.

Sipas tij, përqendrimi i diskutimit politik te Sali Berisha dhe raporti i tij me grupin parlamentar të PD, ka dy sponsor me qëllime të përbashkëta.

?Ky debat në konceptin tim është një debat i sponsorizuar nga aleanca tashmë e dukshme Rama dhe Basha, pasi është një çështje që iu konvenon të dyja palëve në raport me situatën e tyre politike,? ? vijoi ish-Presidenti.

Bujar Nishani tregoi edhe një tjetër problem të PD sot, që sipas tij ka ndikuar në humbjen e zgjedhjeve.

?Partia Demokratike është bërë më e mbyllur se në 2005. Është bërë më e vogël se PD e 2005. Nga PD janë larguar më shumë njerëz se në 2005, tregon se PD ka shkuar në kahun e kundërt,? ? u shpreh Nishani./euronews

Lajmet e fundit nga