LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zbardhet axhenda e Merkel në Tiranë/ Zyrtarët që do takojë kancelarja gjermane

9 Shtator 2021, 09:30, Politikë CNA

Ambasada gjermane në Tiranë, ka zbardhur axhenden e kancelares Angela Merkel, e cila pritet të vizitojë Shqipërinë, në datën 14 shtator.

Ambasada gjermane, bën të ditur se Merkel fillimisht do të takohet me kryeministrin Edi Rama dhe më pas me krerët e qeverive të gjashtë shteteve të Ballkanit Perëndimor.

?Kancelarja Angela Merkel do të vizitojë Shqipërinë të martën, më 14 shtator ? Në Tiranë ajo do takohet fillimisht për një bisedë me kryeministrin Edi Rama. Të planifikuara janë biseda që lidhen me çështjet e politikës ekonomike dhe marrëdhëniet dypalëshe midis Shqipërisë dhe Gjermanisë, por edhe çështje që lidhen me përafrimin me BE-në . Në bisedimet e mëpasme me krerët e qeverive të gjashtë shteteve të Ballkanit Perëndimor, në plan të parë do të jenë çështjet e bashkëpunimit rajonal. Gjithashtu janë planifikuar bisedime dypalëshe me krerët e qeverive të Kosovës, Bosnje dhe Hercegovinës, Malit të Zi dhe Maqedonisë së Veriut.?-thuhet në mesazhin e Ambasadës./CNA.al

Lajmet e fundit nga