LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Falsifikimi i dokumenteve/ Anëtari i KLGJ “dorëzohet” në SPAK

23 Korrik 2021, 09:03, Aktualitet CNA
Falsifikimi i dokumenteve/ Anëtari i KLGJ “dorëzohet”

Gjykata e Apelit ka lënë në fuqi vendimin për hetimin e anëtarit të Këshillit të Lartë Gjyqësor, Alban Toro.

Toro akuzohet për falsifikimin e dokumenteve që dorëzoi në Kuvend për tu zgjedhur anëtar i KLGJ dhe do të hetohet nga Prokuroria e Posaçme kundër Krimit dhe Korrupsionit.

Gjykata e Posacme urdhëroi SPAK të regjistrojë procedim penal për anëtarin e Këshillit të Lartë Gjyqësor, Alban Toro. Vendimi u mor nga gjyqtarja Ilirjana Olldashi, pas shqyrtimit të ankimit të bërë nga shoqata e avokatëve Antikorrupsion.

Sipas shoqatës që bëri kallëzimin, Toro ka gënjyer Kuvendin për punën e tij si avokat dhe u zgjodh në KLGJ në kundërshtim me ligjin.

Sipas ligjit, anëtari i KLGJ duhet të ketë 10 vite pune avokat pa ndërprerje.

Duke iu referuar të dhënave të qendrës kombëtare të biznesit rezulton se Alban Toro nga data 02 Mars 2010 deri në datën 20 shtator 2011 e ka pezulluar ushtrimin e aktivitetit si avokat për afro 1 vit e gjysmë, por kjo nuk është pasqyruar në dokumente./ CNA.al

Lajmet e fundit nga