LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kërkesa e UNESCO për pezullimin e punimeve në Bypass-in e Gjirokastrës/ Reagon ministrja Margariti

22 Korrik 2021, 16:39, Aktualitet CNA

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti ka reaguar pas lajmeve që UNESCO ka kërkuar pezullim të punimeve në Bypass-in e Gjirokastrës derisa të vërtetohet nëse ka dëm për vlerat e përbashkëta të shtuara.

Sipas Ministres Margariti, nuk është e vërtetë që UNESCO ka kërkuar pezullim të punimeve por thjesht ka kërkuar që të vijë një mision i tyre për të monitoruar, sic ka ndodhur dhe në raste të tjera.

?Kemi një projekt të integruar. Pak më parë Kryetari i Bashksië më pa ka thënë që projekti ka marrë një fazë shumë të mirë zhvillimi dhe do të kalojë së shpejti në këshillin tonë të trashëgimisë dhe patjetër do të marrë rekomandimet dhe miratimet e duhura. Me miratimin e projektit, hapi i radhës do të jetë implementimi i projektit. Për sa i përket Bypass-it, më vjen keq për abuzimin që i është bërë komunikimit të vazhduar që ne kemi pasur me UNESCO-n. Më vjen keq kur media bide pre e informacioneve të pjesshme. Është një komunikim i hershëm që kemi mbajtur me UNESCO si për ccdo projekt tjetër. Ne kemi pasur në 4 qershor një komunikim për draftin e rekomandimeve për këtë Bypas. Ne kemi një raportim vjetor për Beratin dhe Gjirokastrën. Ata nuk janë shprehur që të pezullohen punimet se bien ndesh me vlerat e shtuara, por ata duan të sjellin një monitorim të ekspertëve të tyre, sicc ka ndodhur në shumë raste të tjera.

Në fokusin tonë, ne duam të bëjmë të mundur që qendra historike të mos jetë më një hapësirë ku të kalojnë makinat. Edhe rasti me parkingun e sheshit të Ccerccizit shkon me rekomandimet e tyre. Jemi në fazë emergjence për shkak të erozioneve. Patjetër që jemi në komunikim me UNESCO dhe presim rekomandimet e tyre finale. Është një proces shumë normal dhe ne patjetër do të marrim të gjitha hapat?, tha Ministrja.

Lajmet e fundit nga