LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Aktiviteti fizik në mbrëmje/ Përfitim i jashtëzakoshëm për diabetikët

29 Maj 2021, 13:57, Lifestyle CNA
Aktiviteti fizik në mbrëmje/ Përfitim i jashtëzakoshëm

Sipas një studimi, aktiviteti fizik gjatë pasdite rrit metabolizmin tuaj dhe e bën më të lehtë kontrollimin e niveleve të sheqerit në gjak brenda natës.

Ekspertët e udhëhequr nga Universiteti Katolik Australian studiuan shëndetin metabolik të 24 burrave joaktivë që ishin në rrezik të diabetit të tipit 2.

Ushtrimet si në mëngjes ashtu edhe në mbrëmje përmirësojnë gjendjen kardio-frymëmarrjes, por vetëm stërvitjet pasidite rezultuan të japin një efekt në uljen e niveleve të glukozës brenda natës.

Sipas studiuesit kryesor Trine Moholdt, gjetjet e studimit kanë një rëndësi të veçantë për diabetikët, të cilët zakonisht kanë probleme të rregullimit të glukozës./ CNA.al

Lajmet e fundit nga