LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pjesë e finales së Këngës Magjike/ Valeria Altobelli rrëfen emocionet e para dhe historinë e dhimbshme

29 Maj 2021, 13:02, Lifestyle CNA
Pjesë e finales së Këngës Magjike/ Valeria Altobelli

Valeria Altobelli është këngëtarja italiane që është bërë pjesë e festivalit “Kënga Magjike” dhe sot është në finale.

Kënga ?Anima Semplice? është një ndër të preferuarat pasi ka kaluar në finale e madhe të Këngës Magjike.

Në një intervistë për CNA.al ajo ka rrëfyer emocionet e përjetuara në këtë festival, pritshmëritë, artistët e saj të preferuar, historinë e dhimbshme për humbjen e mikut të saj 26-vjeçar si dhe ethet që po përjeton pak orë para finales.

Intervista me Valeria Altobellin

Sot është nata finale e Këngës Magjike, a e prisnit të ishit në këtë finale?

Kam ardhur këtu në Shqipëri me dëshirën e madhe për të përjetuar një emocion të jashtëzakonshëm në këtë festival të madh të konceptuar dhe realizuar me shumë profesionalizëm dhe me shumë dashuri nga një person i mrekullueshëm si Ardit Gjebrea. Nuk kisha pritshmëri, thjesht një dëshirë e madhe për ta bërë pop-rock-un tim të njohur për publikun e mrekullueshëm shqiptar, për ta bërë atë të lëvizë me mua në çdo fazë të festivalit. Ishte emocionuese kur Arditi më informoi se kisha hyrë në finale. Ne jemi një grup i bukur njerëzish që jemi shkëlqyeshëm së bashku. Konkurrenca është e shëndetshme dhe kjo është shumë e mirë për grupin dhe për individët. Secili prej nesh ka mësuar diçka nga të tjerët dhe ka dhënë diçka nga vetja e tij. Unë mendoj se nuk ka fitore më të mirë.

Na ndjanë pak orë nga nisja e spektaklit, si ndjeheni keni më shumë emocione apo sonte do ta shijoni performancën?

Unë jam një person shumë emocional. Natën e parë qava, si kur u njoha me të Dielën Shqiptare. Gjithmonë më ngazëllen të jem para publikut dhe është akoma më emocionuese, si një i huaj, të ndiej të gjitha të mirat që po më jep kjo tokë e mrekullueshme. Do të përpiqem të përqendrohem, por nuk do të jetë e lehtë të mbaj emocionin e madh në zemrën time për shumë arsye.

Mendoni që ?Semplice Anima? do të renditet në ?Top 10? e Këngës Magjike?

Shpresoj që ?Anima Semplice? të futet në 10 më të mirat! Shpresoj kështu me gjithë zemër. Do të thotë që kam lënë një pjesë të shpirtit tim këtu, në këtë tokë plot talent dhe një dëshirë të madhe për të bërë!

Cila këngë ose cili artist të ka pëlqyer më shumë në Këngën Magjike?

Më pëlqen shumë Albani, një djalë shumë i ëmbël dhe shumë emocional që e do rokun, si unë. Unë i dua aftësitë e shkëlqyera të shkrimit të Florit dhe zërin shumë të fuqishëm të Linditës, të ëmblit të Samiut, forcës rock të bandës Urban! Kam votuar për të gjithë, pavarësisht se jam i huaj. Ndoshta nuk i kuptoj të gjitha fjalët por muzika e tyre më erdhi drejt e në zemër. Dhe unë dua të falënderoj të gjithë artistët e mrekullueshëm këtë vit që më dhanë kaq shumë për të menduar dhe krijuar. Ne ishim me shumë fat që “kontaminuam” njëri-tjetrin me talent.

Ju pamë shumë të përlotur teksa rrëfenit që keni përjetuar humbjen e një njeriu shumë të veçantë dhe të dashur për ju. Jeni shprehur se kalimin tuaj në finalen e Këngës Magjike ia dedikoni Filippo Mondelli, një sportist i njohur.

Kënga ime quhet ?Anima Semplice?. Dhe në jetën time nuk kam njohur një shpirt më të thjeshtë se Filippo Mondelli, atlet i talentuar i vozitjes italiane dhe person i mrekullueshëm, i cili vdiq para kohe në moshën 26 vjeç. Doja ta kujtoja sepse humbja e tij ishte shumë e madhe. Thuhet se në jetë shpirtrat kërkojnë një rrugë të përsosjes dhe mbase Zoti donte ta thërriste atë tek vetja e tij sepse udhëtimi i tij drejt parajsës tashmë ishte përfunduar. Shkurtin e kaluar e çova në shtëpinë e Sini?a Mihajlovic, një mik i ngushtë që luftonte me leuceminë. Filippo kishte pasur shumë frymëzim nga historia e tij. Nuk e prisja që të mbaronte kështu. Kujtimi i tij do të jetë përgjithmonë, në të gjithë botën. Sidomos në zemrën e atyre që, si unë, kanë pasur fatin të jenë në gjendje ta quajnë atë “mik”.

Meqë jemi pak orë para finales, cili është mesazhi juaj për të gjithë ata që ju ndjekin dhe ju kanë votuar deri më tani?

Dua të falënderoj, nga thellësia e zemrës sime, të gjithë njerëzit që më kanë mbështetur në këtë udhëtim të mrekullueshëm! Faleminderit familjes dhe miqve të mi nga e gjithë bota që votuan për mua. Faleminderit Nek për mesazhin e tij të mrekullueshëm me video. Faleminderit të gjithë artistëve. Faleminderit audiencës. Falë Ardit Gjebrea, përfaqësuesi më i mirë i Shqipërisë që e bën atë, me talent, njerëzim dhe kompetencë. Unë u bekova nga Zoti që ta jetoja këtë ëndërr. Shpresoj të keni ëndërruar me mua! Faleminderit, Shqipëri. Te dua +/ CNA.al

Lajmet e fundit nga