LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Besnik Muçi në “rrjetën” e vettingut/ Zbulohet emri i biznesmenit që po “fundos” gjyqtarin

6 Nëntor 2019, 14:19, Vetingu CNA

Anëtari i Gjykatës Kushtetuese, Besnik Muçi, po përballet me Kolegjin e Apelimit në kuadër të procesit të Vettingut.

Komisioneri Publik ka kërkuar shkarkimin nga detyra të ish-prokurorit të Krimeve të Rënda. Sipas raportit të DSIK, Muçi ka kontakte të papërshtatshme me një biznesmen, i cili rezulton me probleme ligjore.

Sipas News 24 bëhet fjalë për biznesmenin Armand Lilo. Sipas raportit të DSIK, Muçi i detyrohet 21 mijë euro Lilos, tek i cili ka blerë një banesë. Por kontakti me ketë person konsiderohet si i papërshtatshëm. Anëtari i Kushtetueses tha se Lilo është taksapaguesi më i madh i Bashkisë së Tiranës dhe një ndër punëdhënësit më të mëdhenj. Muçi tha se nuk e ka hetuar asnjëherë Lilon dhe se nuk kishte dijeni se ai kishte probleme me ligjin.

Lajmet e fundit nga