LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Thaçi paralajmëron formimin e ushtrisë

2 Korrik 2016, 16:31, Aktualitet CNA

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka deklaruar se Kosova dhe Serbia duhet t?i zbatojnë të gjitha obligimet e dala nga marrëveshjet e arritura në Bruksel në kuadër të dialogut për normalizim të marrëdhënieve.

Në një intervistë për agjencinë serbe ?Beta?, Thaçi ka thënë se pre që shumë shpejtë të formohen Forcat e Armatosura të Kosovës, të cila siç ka thënë, do të jetë multietnike dhe në përputhje me standardet e NATO-s.

?Institucionet e Kosovës po e zbatojnë agjendën e planifikuar. Rregullimi i raporteve mes Kosovës dhe Serbisë nuk mund të bëhet duke bërë kushte dhe duke vështirësuar punët. Kosova do t?i plotësojë të gjitha obligimet dhe, njëkohësisht pritet që edhe Serbia ta bëjë të njëjtën. Ky është një proces i cili dërgon drejtë integrimit evropian?, ka thënë Thaçi.

Lajmet e fundit nga