LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ekskluzive -Fakte/ Grabitja në Rinas, avokati i Ramës administratori i firmës që ruante aeroportin

2 Korrik 2016, 15:15, Aktualitet CNA

Dy ditë më parë, një grabitje spektakolare si në filma ndodhi në aeroportin e Rinasit, në pistën e avionëve. Tre persona të maskuar arritën të hynin dhe të dilnin me lehtësi nga aeroporti i Rinasit edhe pse një ditë përpara ngjarjes policia kishte shtuar masat e sigurisë për shkak të sulmeve terroriste në Turqi. Autorët arritën të prisnin bravën e derës hyrëse në pistë dhe në mënyrë të çuditshme alarmi nuk funksionoi. Pasi hynë brenda, grabitësit morën paratë nga makina e kompanisë  të sigurimit ?Nazeri 2000? që po i transportonte në avion dhe u larguan. Ata dogjën makinën disa kilometra më poshtë, për të humbur gjurmët.

Policia e Tiranës në një dalje për shtyp, akuzoi kompaninë e sigurimit  ICTS si përgjegjëse për ruajtjen e hapësirës brenda dhe jashtë pistës së avionëve.

?Sa më sipër, theksojmë se perimetri i jashtëm i aeroportit, patrullimi nga brenda i perimetrit të aereoportit, portat hyrëse të tij, vendpushimi i avionëve, ambientet hyrëse të terminalit si dhe salla e kamerave CCTV,  janë përgjegjësi direkte e kompanisë ICTS, e cila është kontraktuar nga TIA (Tirana International Airport)?, tha dje Drejtori i Policisë së Tiranës, Ervin Hodaj.

Grabitja në Rinas/ Hijet e Skandalit të cojnë tek kryeministri

Citynews bëri një kërkim për kompaninë ICTS dhe rezultoi se administratori i saj është Eno Bushi, jurist i Partisë Socialiste në KQZ dhe avokat i kryeministrit Edi Rama.

Sipas ekstraktit të mëposhtëm të QKR-së, kompania ICTS është themeluar në vitin 2009.  Eno Bushi rezulton ta ketë marrë detyrën e administratorit të kompanisë ICTS në Mars të vitit 2013, disa muaj përpara se ?Rilindja? të vinte në pushtet.

Një fakt tjetër interesant që ngre dyshime të forta është heshtja e qeverisë dhe autoriteteve përkatëse për administatorin e kësaj kompanie, Eno Bushi. Policia ka arrestuar 5 punonjës të të aeroporti si të dyshuar, nga të cilët  3 prej tyre ishin punonjës të ICTS, por në asnjë rast nuk e ka përmendur emrin e Bushit, si administratori i kompanisë ICTS dhe përgjegjësi ligjor i saj.

Skandali i grabitjes ka mbetur në ?oborrin? e Partisë Socialiste ku një ?Rilindas?, jurist i partisë dhe avokat i kryeministrit Rama, është administrator i kompanisë ICTS. Tre punonjës të kësaj kompnaie u arrestuan si të dyshuar për grabitjen e parave në aeroport, por çuditërisht,  administratorit Eno Bushi, i cili  është përgjegjësi kryesor ligjor i kompanisë ICTS policia nuk ia përmend emrin në asnjë rast.

Në vitin 2014, Bushi është përplasur me ish-kryeministrin Sali Berisha, pasi ky i fundit e akuzoi atë se ka ndihmuar pilotin italian Giorgo Riformato (piloti që u dënua për avionin me drogë në Divjakë), të kalonte në aeroport. Në atë kohë Bushi i kallëzoi në prokurori ish-kryeministrin për shpifje, duke kërkuar 100 mijë euro dëmshpërblim për dëm moral./Citynews

Më poshtë ekstrakti i kompanisë ICTS në QKRbiushi biushi 1

 

Lajmet e fundit nga