LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Erion Braçe shpërthen ndaj Ramës: Po izolon 2 mijë banorë për stadiumin

2 Korrik 2016, 13:05, Aktualitet CNA

Deputeti i Partisë Socialiste ka shpërthyer ndaj shefit të tij Edi Rama në lidhje me stadiumin e ri që po ndërtohet në Tiranë. Braçe shprehet se kryeministri dhe arkitetkti kanë theksuar se zona rreth e rrotull stadiumit do të kthehet pedonale, por ky vendim sipas deputetit të PS-së izolon banorët e lagjes.

?Besoj qe nje here ne vit, me takon te shkruaj edhe si banor lagjeje; Degjova dje me vemendje kryeministrin dhe arkitektin e projektit te stadiumit te ri kombetar. Une dhe te pakten 2000 banore te tjere, jetojme ne lagjen prane stadiumit. Hem kryeministri e hem arkitekti i projektit, folen per zone pedonale rreth e rrotull stadiumit. Pra qofte nga perendimi, jugu, lindja e veriu, nuk do te lejohet qarkullimi i mjeteve. Tani une pyetje e kam per ta; Keni vendosur qe ne banoret e lagjes se stadiumit te mos sherbehemi keshtu??, shkruan Braçe

Deputeti i PS-së ka renditur një listë me shërbime që për banorët janë të domosdoshme dhe kthimi i asaj zone në pedonale do tia vështirësonte jetën banorëve.

?Po ambulancat e zjarrefikeset nga e si do na sherbejne? Apo ti nxjerrim te semuret me kembe deri tek sheshi Nene Tereza, madje me tutje se dhe ai eshte bere pedonal, ti nxjerrim tek Rogneri? Po per zjarrin si tja bejme, apo ne te ikim me vrap e cdo gje e jona te digjet? Tani pak me ngushte; Po ata qe kane blere garazhe makinash duhet ti bejne naften pronave te tyre qe keshtu kthehen te paperdorshme? Po ne qe kemi makina e parkojme ne lagje, ku te mundim, ku ti cojme makinat, apo tek parkingu i shtrenjte i stadiumit? Po diten e ndeshjeve ku ti leme se, ose tifozet dhe makinat e tyre ose ne??, thekson ai

Në fund, Braçe e pranon se shqetësimet e tij nuk do të marrin përgjigje, por kjo nuk zgjidh problemet për banorët e lagjes

?E di qe mund te marre si pergjigje nje ?eeeeuuuuuuu?, por kjo nuk zgjidh gje per ne banoret e lagjes. Tani te kujdesesh vec per stadiumin dhe te mos mendosh asfare per 2000 banore, eshte pak e rende!!?, përfundon Braçe.

 

Lajmet e fundit nga