LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Terroristët e armatosur të Euros pushtuan Rinasin/ Qeveria lan duart nga përgjegjësia

2 Korrik 2016, 13:18, Aktualitet CNA

Ish-kryeministri Sali Berisha, shprehet se qeveria lau duart për grabitjen në aeroportin e Rinasit sikur ngjarja të kishte ndodhur në shkretëtirën e ndonjë vendi tjetër.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Berisha shkruan se: Te dashur miq, dy dite me pare, ne nje akt te pashembullt, kriminele me maska dhe kallashnikov pushtuan aeroportin tone te vetem civil, pushtuan pisten e tij, grabiten pa ju hyre ferra ne kembe nje kuintal euro dhe u larguan ne drejtim te paditur.

Ata kesaj rradhe nuk ishin terroriste te ISSI qe kerkonin gjak dhe jete njerezish por ishin terroriste te eurove dhe deshmuan se ata pushtuan lehtesisht, madje ne zonen me delikate, aeroportin tone duke faktuar zero sigurine qe ekziston per aeroportin dhe ata qe udhtojne nga ky aeroport.?, shprehet ai

Sipas tij, aeroporti është objekt i rëndësisë së parë në çdo vend të botës, por qeveria e trajtoi atë si një pulari apo fermë blegtorale.

?Qeveria e hajduteve te shtetit lau shpejt e shpejt duart. Ne kundershtim me çdo ligj sigurie, qeveria reagoi sikur aeroporti i Rinasit te ishte diku ne shkretetiren e ndonje vendi tjeter, sikur aeroporti, terminalet, pista, anekset e tij te mos ishin per cdo vend te botes objekt te rendesise se dores se pare per sigurine kombetare por sikur te ishin ndonje pulari apo ferme blegtorale?, shkruan ai

Ish-kryeministri tha se grabitja e dy ditëve më parë është thyerja më e madhe e sigurisë kombëtare në këto 25 vite. Ai i ka bërë thirrje prokurorisë të nisë hetimet për këtë akt që ka vulën dhe bashkëautorësinë e qeverisë.

?Grabitja ne pisten e aeroportit me forcen e armeve eshte thyerja me e madhe e sigurise kombetare keto 25 vite dhe qendrimi i Edvin Shullazit dhe qeverise se tij eshte qendrimi me i papergjegjshem qe mund te imagjinohet.

I bej thirrje prokurorise se shtetit te ndermarre hetimet me te vendosura per kete akt te pashembullt qe ka vulen e bashkautoresise dhe papergjegjshmerise ekstreme te qeverise organizate e vertet kriminale?, përfundon ai

 

Lajmet e fundit nga