Temperatura të nxehta me origjinë afrikane/ Si pritet të jetë moti për nesër

21 Korrik 2022, 16:11, Sociale CNA
Temperatura të nxehta me origjinë afrikane/ Si pritet të
Foto ilustruese

Vendi ynë ashtu, si këto ditët e fundit edhe për nesër do të vijojë të jetë nën ndikimin e masave ajrore të qëndrueshme, por të nxehta me origjinë nga Afrika e Veriut.

Moti parashikohet i kthjellët në të gjithë territorin përjashtuar vranësirat kalimtare në relievet malore në lindje dhe jug.

Era do të fryjë nga veriperëndimi e lehtë, me shpejtësi 1-5m/s e përkohësisht mesatare dhe shpejtësi deri në 10m/s në lugina e bregdet, shoqëruar me valëzim në dete të forcës 1-2 ballë.

Temperaturat parashikohen:

në zona malore 18 deri 36°C;

në zona e ulëta 19 deri 39°C;

në zona bregdetare 22 deri 36°C./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga