LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Video-Ekskluzive/ Kur socialistët bllokonin foltoren dhe nuk përjashtoheshin

15 Shkurt 2023, 14:43, Politikë CNA

Video-Ekskluzive/ Kur socialistët bllokonin foltoren dhe nuk

Në vitin 2006 Kuvendi i Shqipërisë u përfshi nga kaosi me bekimin e deputetëve të Partisë Socialiste.

Në atë kohë në krye të Qeverisë ishte Sali Berisha, kreu i PD-së dhe në krye të Kuvendit ishte Jozefina Topalli.

Marrëveshja e asociim-stabilizimit që pritej të firmosej u bë temë debati në Kuvend.

Jo thjesht debat, por kaos dhe dhunë.

Deputetët socialistë duke u rënë bilbilave nuk lejonin punimet e seancës parlamentare.

Video-Ekskluzive/ Kur socialistët bllokonin foltoren dhe nuk

Disa prej deputetëve–bilbila socialistë janë edhe sot në Kuvend.

Fatmir Xhafaj, Pandeli Majko, Erion Braçe, Arta Dade e Valentina Leskaj, Musa Ulqini, Namik Dokle, Kastriot Islami e të tjerë ishin mbledhur në foltoren e Kuvendit dhe nuk lejonin fjalimet.

Video-Ekskluzive/ Kur socialistët bllokonin foltoren dhe nuk

Për më tepër, Arta Dade e shoqëruar nga kolegë të saj, ju sulën dhe kryetares së Kuvendit Jozefina Topalli, duke i tërhequr mikrofonin.

Video-Ekskluzive/ Kur socialistët bllokonin foltoren dhe nuk

Kryetarja e Kuvendit u përball me dhunën e socialistëve, por nuk pati asnjë masë për përjashtimin e tyre.

Nuk pati as ndërhyrje me dhunë nga sigurimi, siç duket në videon e mëposhtme.

Sot pas 17 vitesh, ka një situatë të tillë në Kuvend.

Video-Ekskluzive/ Kur socialistët bllokonin foltoren dhe nuk

E tillë për nga përdorimi i bilibilave dhe zënia e foltores.

Deputetët e PD-së, ashtu si socialistët në 2006-ën, kërkojnë fjalën e lirë.

Por kjo kërkesë ka çuar në përjashtimin e tyre.

Ka dy standarde për të njëjtën situatë, kur PD-ja ishte në pushtet dhe PS-ja që është sot në pushtet.

Ky është ndryshimi mes qeverisë dhe opozitës.

Qeveria nuk mund të zgjedhë opozitën dhe kur nuk i pëlqen asaj ta përjashtojë nga Kuvendi.

Për çfarë i përjashtojnë? Nga se tremben? Përse nuk u lejohet fjala e lirë?/CNA.al

 

Lajmet e fundit nga