LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

KQZ ndan fondet për partitë/ Asnjë qindarkë për PD-në e Berishës, sa mori PS-ja

20 Shkurt 2024, 12:16, Politikë CNA
KQZ ndan fondet për partitë/ Asnjë qindarkë për
Ilirjan Celibashi

Të martën, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka ndarë fondet për vitin 2024 ku 11 parti politike marrin 345.6 milionë lekë.

Partia më e madhe që merr më shumë fonde është Partia Socialiste, e cila ka marrë 151.4 mln lekë, e ndjekur nga PD-ja e "Vulës", me 106.6 mln lekë.

Partia Demokratike e drejtuar nga Sali Berisha nuk ka marrë asnjë qindarkë.

Kreu i KQZ-së, Ilirjan Celibashi, u shpreh gjatë fjalës së tij se Partia e Lirisë ka marrë 15.5 milionë lekë dhe PSD 12.3 milionë lekë.

Ndërkohë, Nisma Thurje merr 6.2 milionë lekë, PDIU 9.753.658 dhe PBDNJ 8.180.647, PR 11.488.669.

Partitë i marrin paratë kur të depozitojnë raportet financiare për vitin 2023./CNA 

Lajmet e fundit nga