LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Blinken zbardh bisedat në Tiranë me Ramën dhe Begajn

20 Shkurt 2024, 10:05, Politikë CNA
Blinken zbardh bisedat në Tiranë me Ramën dhe Begajn
Antony Blinken

Nëpërmjet një postimi në "Instagram", Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka dhënë detaje në lidhje me vizitën e tij në vendin tonë.

Ai shprehet se me Presidentin Bajram Begaj dhe kryeministrin Edi Rama diskutoi për mbështetjen e SHBA-së dhe për rrugën e Shqipërisë drejt trashëgimisë në BE, si dhe luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar.

Reagimi i plotë: 

Javën e kaluar bëra udhëtimin tim të parë si Sekretar në Shqipëri, një partner i vjetër i SHBA-së dhe aleat i NATO-s, dhe më pas u bashkua@vpHarris në Konferencën e Sigurisë në Mynih.

Në Shqipëri, me Presidentin Bajram Begaj dhe kryeministrin Edi Rama diskutova mbështetjen tonë për rrugën e saj drejt trashëgimisë në BE, si dhe luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. Jam takuar edhe me ekipin e ambasadës amerikane që punon çdo ditë në prioritetet kryesore të politikës së jashtme, duke përfshirë rivendosjen e mijëra aleatëve afganë. Ndihma e Shqipërisë në këtë përpjekje mishëron humanizmin dhe traditën e saj të rrënjosur thellë për t’u kujdesur dhe për t’i strehuar ata në nevojë.

Në Mynih u angazhova me liderë globalë për të nënvizuar mbështetjen tonë për Ukrainën, për të diskutuar punën tonë për të arritur paqen dhe sigurinë e qëndrueshme në Lindjen e Mesme dhe për të theksuar angazhimin tonë të palëkundur ndaj sigurisë transatlantike. Unë iu bashkua ministrit të Jashtëm gjerman dhe ministri indian i Punëve të Jashtme për një forum publik ku trajtuam kërcënimet e vazhdueshme ndaj paqes dhe sigurisë globale. Dhe në një takim të ministrave të Jashtëm në periferi të konferencës, homologët e mi të G7 dhe unë dënuam ashpër agresionin e Rusisë kundër Ukrainës. U larguam më të fortë dhe më të bashkuar për të përballuar sfidat e sotme./CNA 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Secretary Antony Blinken (@secblinken)

Lajmet e fundit nga