LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Fatmir Mediu nuk përmbahet më/ ‘Shuplakë” Alibeajt dhe socialistëve

31 Maj 2022, 15:00, Politikë CNA

Fatmir Mediu nuk përmbahet më/ ‘Shuplakë” Alibeajt

Kreu i PR-së, njëherësh përfaqësuesi i Aleancës për Ndryshim, Fatmir Mediu, ka shpërthyer në konferencën e kryetarëve për Presidentit, pas debatit mes Ermonela Felajt dhe Enkelejd Alibeajt.

"Do ju drejtohesha të gjithëve dhe a ka mundësi që në takime mos të abuzojmë as me kohën as me nervat. Po i kthehem asaj çështjeje për çfarë jemi thirrur këtu. Ajo që më shqetëson është se ky parlament ka treguar një mungesë serioziteti në zgjedhjen e Presidentit.

Konsensusi mund të gjendej brenda tre raundave të para. Ju e arritët qëllimin tuaj që opozita të ishte e përçarë në këtë proces. Është përgjegjësia e jonë që nuk kuptuan që duhet të jemi të unifikuar në qëndrimet tona përballë maxhorancës. Tashmë opozita është e panevojshme në proces për shkak të asaj që ka parashikuar Kushtetuta”, është shprehur Mediu.

Sipas të njëjtit, nëse do të donim të kishte një president konsesual duhet të uleshim të gjithë si opozitë dhe mazhorancë dhe të diskutonim emrat.

“Nuk mund të ngelet në mëshirën e Edi Ramës, opozita ka pasur dhe ka njerëz dinjitoz për të qenë President të Republikës. Këtë duhet të bënte opozita të paraqiste një kandidat përballë maxhorancës, për të mos përfunduar këtu ku jemi që pritet të zgjidhet një person që nuk do të jetë mbi palët.

Dua të huazoj fjalët e profesor Fugës, ju për fat të keq gjetët një opozitë kashtë e k*qe për të gjetur një president që i shërben mazhorancës", u shpreh Mediu./CNA.al

Lajmet e fundit nga