LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Balla devijon çështjen “McGonigal”/ Sulmon Berishën

16 Shkurt 2023, 16:40, Politikë CNA

Balla devijon çështjen “McGonigal”/ Sulmon Berishën

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla në një deklaratë për mediat ka folur rreth mocionit për çështjen McGonigal.

Ai tha se Parlamenti nuk është fast-food por institucion dhe ka devijuar deklaratën e tij duke përmendur kreun e Partisë Demokratike, Sali Berishën, të cilin e quajtur katran me bojë.

Së pari kërkesa për zhvillimin e mocionit me debat ka kërkuar vënien në dispozicon të një dite të plotë ku të hiqen të gjitha çështjet që mund të ketë seanca dhe të jetë e dedikuar, e cila po ta llogarisim nëse flet secili nga 10 minuta i bie rreth 24 orë. Në këtë këndvështrim, ne nuk jemi një fast food, por institucion ku duhet të përgatitet çdo deputet për atë që do flasë.

Opozita 2 marsin e ka ditë të shënuar mendoj se do ishte data më e mirë. Neni 89 në rast se nuk gjendet dakordësia votohet propozimi i kryetarit të Kuvendit.

Në këtë aspekt tashmë nuk ka më asnjë alibi për normalitetin. Koha në dispozicion për tu përgatitur është e mjaftueshme. Presim deputetët të jenë prezent edhe pse nuk ka dyshim që nuk është mocioni me debat arsyeja për këtë situatë, por katrani me bojë në krye të PD që nuk lë hapësirë”, u shpreh ai/ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga