Trajtimi i zbokthit/ Gjashtë mënyrat për ta hequr qafe

4 Korrik 2022, 13:02, Lifestyle CNA

Trajtimi i zbokthit/ Gjashtë mënyrat për ta hequr qafe

Zbokthi, i cili karakterizohet nga kruarje dhe copëza të bardha të lëkurës në flokun tuaj, aq sa është i pakëndshëm, është dhe i bezdisshëm.

Dhe për të luftuar me zbokthin të gjithë përdorim produkte kozmetike.

Por të mos harrojmë se produktet kozmetike kundër zbokthit zakonisht përmbajnë substanca zinku kundër mykut dhe baktereve, katran, që ngadalëson shumimin e qelizave të vdekura dhe acid salicilik që ndihmon në çlirimin e tyre me shpejtësi gjatë larjes.

Trajtimi i zbokthit/ Gjashtë mënyrat për ta hequr qafe

Ndaj ju mund ta zhdukni zbokthin me këto produkte natyrale që gjenden me lehtësi në banesën tuaj.

Vaji i pemës së çajit

Historikisht, vaji i pemës së çajit është përdorur për të trajtuar sëmundje nga më të ndryshme, por është vërtetuar se ka veti të fuqishme antimikrobike dhe anti-inflamatore, të cilat mund të ndihmojnë në zbutjen e simptomave të zbokthit.

Trajtimi i zbokthit/ Gjashtë mënyrat për ta hequr qafe

Vaj kokosi

I njohur për përfitimet e shumta shëndetësore, vaji i kokosit përdoret gjithashtu si një ilaç natyral për zbokthin. Ai përmirëson në hidratimin e lëkurës dhe duke parandaluar tharjen, e cila mund të përkeqësojë zbokthin. Sipas disa studimeve, vaji i kokosit mund të jetë po aq efektiv sa vaji mineral në përmirësimin e hidratimit të lëkurës kur aplikohet si një hidratues.

Trajtimi i zbokthit/ Gjashtë mënyrat për ta hequr qafe

Aloe vera

Aloe vera është një lëng që shpesh u shtohet vajrave, kozmetikës dhe locioneve të lëkurës. Vetitë antibakteriale dhe antifungale të aloe verës mund të mbrojnë gjithashtu nga zbokthi. Studimet kanë zbuluar gjithashtu se aloe vera mund të zvogëlojë inflamacionin, i cili mund të lehtësojë simptomat.

Uthull molle

Trajtimi i zbokthit/ Gjashtë mënyrat për ta hequr qafe

Uthulla e mollës është shoqëruar me një sërë përfitimesh shëndetësore dhe shpesh përdoret si një ilaç natyral për zbokthin. Kjo për shkak se aciditeti i uthullës besohet se ndihmon në stimulimin e largimit të qelizave të vdekura të lëkurës në skalpin tuaj. Uthulla e mollës thuhet gjithashtu se balancon pH e lëkurës suaj.

Shampo me përbërës natyralë

Trajtimi i zbokthit/ Gjashtë mënyrat për ta hequr qafe

Për të parandaluar problemet e përsëritura të zbokthit duhet të preferohen shampo eksfoluese që balancojnë sebumin ose thënë ndryshe vajin e tepërt në lëkurën e kokës./CNA.al

Lajmet e fundit nga