LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Erdhën më lutën...”/ Robert Ndrenika zbulon të pathënat, çfarë e shtyu të përfshihet në politikë

17 Qershor 2023, 12:18, Kulturë CNA

“Erdhën më lutën...”/ Robert Ndrenika zbulon të

Robert Ndrenika, ikona e kinematografisë dhe teatrit në Shqipëri dhe jo vetëm, ka folur mbi përfshirjen e tij në politikë në vitet ’90.

Ndrenika ka qenë pjesë e podcastit të Mira Kazhanit, nga ku ka rrëfyer të pathënat.

Në narrativën e tij, Ndrenika shprehet se vendimi për t’u bërë deputet erdhi pas shumë kërkesave dhe lutjeve nga Partia Demokratike e atëhershme, por shtysa më më e madhe që e bindi erdhi nga familjarët dhe miqtë e tij.

Po me ta thënë moj Mira Kazhani që erdhën më lutën të bëhem deputet? Në fillim thashë… pastaj jo ky, jo ai, jo gruaja, jo shoku, bëhu, bëhu.

As e dinim në atë kohë… Unë dija që deputetët e shokut Enver nuk kishin ndonjë… Kishim aktorë që ishin deputetë”, ka thënë ai.

Ndër të tjera, aktori ka treguar dhe arsyen e mos anëtarësimit të tij në PD edhe pas shumë kërkesave nga kjo e fundit dhe mbi kontributin e dhënë nga ai në zonën e tij elektorale , atë të Elbasanit.

Më bënin përshtypje ca gjëra, po nuk isha anëtar i Partisë Demokratike. Asnjë ditë. Asnjë orë. Madje më thoshin: Pse nuk bëhesh anëtar? Kam alergji nga fjala parti, u thosha. Këtë përgjigje jepja. Përveç Ligjit të Kinemasë, nuk u mora fare. Deputeti në radhë të parë është ligjvënës. Nuk u mora shumë se kishte shumë, shumë ligjvënësa më të mirë se unë rreth e rrotull. Sidomos për çështjet ekonomike që kishin rëndësi për momentin. Por dhashë një kontribut shumë të madh në zonën time elektorale.

Elbasani më kërkoi, se më njihte meqë kisha punuar dikur atje. Dhashë një kontribut që edhe sot e kësaj dite kujtohem për mirë. Ngaqë kisha njohje në Tiranë, edhe vinin, jo spitali, jo ambulanca, dhashë një kontribut…”, ka rrëfuer Ndrenika.

Lajmet e fundit nga