U kapën me 80 mijë litra naftë kontrabandë/ Gjykata lë në burg kapitenin dhe mekanikun e peshkarexhës

6 Gusht 2022, 13:09, Kronika CNA
U kapën me 80 mijë litra naftë kontrabandë/ Gjykata lë
Foto nga vendngjarja

Gjykata e Durrësit ka lënë në burg kapitenim Flamur Aliu dhe mekanikun e peshkarexhës Nuri Xheka, të arrestuar dy ditë më parë për trafikun e 80 mijë litrave naftë.

Në dëshminë e tij, kapiteni Flamur Aliu ka sqaruar se nafta nuk është blerë me qëllim kontrabandën, por sepse rezervat e anijes kishin përfunduar dhe u duhej për t’u kthyer në Shqipëri. Ai ka shtuar se gjithë jetën ka punuar me ndershmëri dhe nuk e ka shkelur ligjin.

Kapiteni Flamur Aliu dhe mekaniku Nuri Xheka u arrestuan dy ditë më parë, 4 gusht.

Kapiteni dhe mekaniku kishin ankoruar peshakrexhën pa njoftuar në ish-kantierin detar në Portin e Durrësit.

Peshkarexha u fut në det për të marrë një sasi prej 80 mijë litra naftë kontrabandë, ndërkohë që ishte i fikur dhe GSP-i.

Ndërkohë mbetet në kërkim administratori i peshkarexhës, Alban Malindi./CNA.al

Lajmet e fundit nga