LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tortura në burgun e të miturve në Milano, arrestohen 13 policë, akuza edhe për abuzim seksual 

22 Prill 2024, 09:30, Kronika CNA
Tortura në burgun e të miturve në Milano, arrestohen 13
Foto ilustruese

Ndaj 13 oficerëve të Policisë së Burgjeve në Itali, në Milano, është marrë masa për pezullimin nga detyra si dhe janë lëshuar urdhër-arreste.

Ata akuzohen për krime të ndryshme të kontestuara nga Prokuroria si keqtrajtimi, tortura dhe tentativa për dhunë seksuale ndaj një të burgosuri.

Ndër krimet e kontestuara në cilësi të ndryshme nga Prokuroria Publike e Milanos, në fakt është edhe ai i tentativës për dhunë seksuale, sipas informacioneve të para për një rast të vetëm.

Madje, në një deklaratë të autoritetit gjyqësor saktësohet denoncimi për “tentativë për dhunë seksuale nga oficeri ndaj të burgosurit”.

Hetimi, i nisur nga disa raportime të marra nga autoriteti gjyqësor edhe nëpërmjet Garantuesit të të drejtave të personave të privuar nga liria personale, u zhvillua nëpërmjet “shërbimeve teknike të përgjimit dhe marrjes së kamerave brenda institutit”, të cilat bënë të mundur grumbullimin indicie për krim, për episode të ndryshme dhune dhe abuzimi ndaj të burgosurve në burg.

“Krimet e ndryshme të kontestuara nga Prokuroria Publike e Milanos dhe të shqyrtuara pozitivisht nga gjyqtari hetues në lidhje me sjelljen e agjentëve, konstatuan se kanë nisur nga 2022 deri më sot dhe janë përsëritur me kalimin e kohës ndaj të burgosurve të ndryshëm, duke përfshirë dhe të mitur./ CNA

Lajmet e fundit nga