LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

SPAK kaloi dosjen e “21 janarit” në Prokurori/ Familjarët ankimojnë vendimin në GJKKO

17 Mars 2023, 11:43, Kronika CNA

SPAK kaloi dosjen e “21 janarit” në Prokurori/ Familjarët

Familjaret e viktimave të ngjarjes tragjike të “21 Janarit” kanë ankimuar në GJKKO vendimin e SPAK-ut që e dërgoi për kompetencë në prokurorinë e Tiranës kallëzimin e tyre.

Paraprakisht mësohet se kërkesa do të shqyrtohet në dhomë këshillimi në 29 mars nga gjyqtarja Elsa Ulliri.

Në ngjarjen tragjike të 21 janarit të vitit 2011, gjatë protestës së PS-së para Kryeministrisë, mbetën të vrarë 4 persona, Aleks Nika, Ziver Veizi, Faik Myrtaj dhe Hekuran Deda.

Në janar të 2023-shit, gazetari Artan Hoxha nxori audio-përgjimin e ri në të cilin dëgjohej qartë urdhri i kreut të Gardës i asokohe, Ndrea Prendi, për të hapur zjarr./CNA.al

 

 

 

 

Lajmet e fundit nga