LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sekuestrohen 11 kilogramë kanabis/ Arrestohen 2 persona

27 Maj 2023, 14:36, Kronika CNA

Sekuestrohen 11 kilogramë kanabis/ Arrestohen 2 persona

Policia e Shtetit ka njoftuar arrestimin e dy personave në përfundim të operacionit "Mbikalimi", në qytetin e Lezhës.

Janë arrestuar në flagrancë, në tentativë për të shitur/blerë rreth 11 kg lëndë narkotike cannabis sativa 2 persona me inicialet përkatëse F. P., 55 vjeç dhe N. T., 25 vjeç.

Gjatë aksionit u sekustruan 2 automjetet e shtetasve të arrestuar, shuma parash dhe celularë.

Rezultatet e hetimeve deri më tani konkludojnë në përfundimin se lënda narkotike do të blihej me qëllim trafikimin drejt Malit të Zi.

‘Specialistët e Seksionit për Hetimin e Narkotikëve të DVP Lezhë, në bashkëpunim me ata të Forcës së Posaçme Operacionale, në vazhdën e operacioneve të njëpasnjëshme kundër krimeve në fushën e narkotikëve, si dhe si rezultat i administrimit të menjëhershëm të inteligjencës informative, për një rast të tregtimit të lëndës narkotike cannabis sativa, me qëllim trafikimin, kanë organizuar dhe finalizuar operacionin policor të koduar “Mbikalimi”.

Në kuadër të këtij operacioni, nga ndërhyrja e menjëhershme e Policisë, u bë i mundur arrestimi në flagrancë i shtetasve F. P., 55 vjeç, banues në Rrëshen dhe N. T., 25 vjeç, banues në Tiranë.

Në vendin e quajtur "Mbikalimi i Rrëshenit", në Rrugën e Kombit, 55-vjeçari u kap teksa i shiste një sasi prej 11 kilogramësh lëndë të dyshuar narkotike cannabis sativa, shtetasit N. T.

Nga veprimet hetimore të deritanishme rezulton se lënda narkotike do të blihej me qëllim trafikimin drejt Malit të Zi.

Sasia e lëndës narkotike, 2 automjetet e shtetasve të arrestuar, celularët e tyre dhe shuma parash u sekuestruan në cilësinë e provës materiale.’

Lajmet e fundit nga