LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Në timon, nën efektin e drogës/ Policia prangos 22-vjeçarin në Tiranë

3 Korrik 2022, 10:21, Kronika CNA
Në timon, nën efektin e drogës/ Policia prangos
Shoferi 22-vjeçar

Policia Rrugore e Tiranës vijon kontrollet intensive në akse të ndryshme rrugore, me të gjitha mjetet logjistike bashkëkohore që ka në dispozicion.

Si rezultat i kontrolleve parandaluese, në rrugën "Dervish Hima", është ndaluar dhe arrestuar në flagrancë shtetasi K. B., i cili pas kryerjes së testit me AquilaScan rezultoi se drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike.

Gjithashtu, gjatë kontrolleve me makinën inteligjente janë evidentuar shpejtësi që arrijnë deri në 200 km/h. 

Gjate 24 orëve të fundit janë pezulluar 32 leje drejtimi nga 1 deri në 5 muaj.

Janë ndëshkuar me masë administrative:

184 drejtues mjetesh për përdorim celulari;

167 për mospërdorim të rripit të sigurimit;

156 për shpejtësi mbi normat e lejuara, por pa sanksionin e pezullimit të lejes së drejtimit;

133 për parakalime të gabuara dhe mosdhënie përparësie këmbësorëve;

87 drejtues motomjetesh për mosvendosje të kaskës mbrojtëse;

6 drejtues për gara shpejtësie.

Policia Rrugore e Tiranës apelon për të gjithë përdoruesit e rrugës që të respektojnë me rigorozitet rregullat e qarkullimit rrugor dhe fton qytetarët që të denoncojnë në numrin 112 dhe në Komisariatin Dixhital, çdo shkelje të rregullave të qarkullimit rrugor./ B.A. - CNA.al

 

Lajmet e fundit nga