LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ndihmonte emigrantët me pasaporta false / Kapet i shumëkërkuari, i dënuar me 7 vite e 4 muaj burg

29 Mars 2023, 13:09, Kronika CNA

Ndihmonte emigrantët me pasaporta false / Kapet i shumëkërkuari,

Shërbimet e Seksionit për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme në DVP Tiranë, në bashkëpunim me Sektorin e Forcës së Posaçme Operacionale, në vijim të punës për kapjen e personave të shpallur në kërkim dhe vënien e tyre para përgjegjësisë ligjore, bazuar dhe në informacionet e marra në rrugë operative, për vendndodhjen e një shtetasi në kërkim, organizuan dhe finalizuan operacionin policor të koduar "Lokalizimi".

Si rezultat i këtij operacioni u bë kapja dhe ndalimi i shtetasit:

- Eduard (Eduart) Haxhiu, 54 vjeç, banues në Tiranë. 

54-vjeçari është dënuar me 7 vjet e 4 muaj burgim, nga Gjykata e Posaçme e Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar Tiranë, për veprat penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve”, “Organizata kriminale” dhe “Kryerja e veprave penale nga organizata kriminale dhe grupi i strukturuar kriminal”.

Gjatë periudhës 2019-2022, ky shtetas ka ndihmuar emigrantë shqiptarë që të kalonin në Angli dhe në Amerikë, me pasaporta të falsifikuara.

Lajmet e fundit nga