LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ekzekutuan ish-bankierin në Itali/ Burgim i përjetshëm për dy vëllezërit shqiptarë

7 Dhjetor 2022, 10:16, Kronika CNA

Ekzekutuan ish-bankierin në Itali/ Burgim i përjetshëm për

Gjykata e Leçes në Itali ka dënuar me burgim të përjetshëm dy shqiptarët Paulin Mecaj dhe Andrea Capone, të cilët akuzohen për vrasjen e 69-vjeçarit Giovanni Caramuscio, ish-menaxherit të bankës i vrarë me dy të shtëna pistolete mbrëmjen e 16 korrikut 2021 në Lequile. (Leçe)

Caramuscio tërhiqte para nga një bankomat me gruan e tij, në momentin kur u sulmua.

Ndërkohë dy shqiptarët akuzohen për vrasje me dashje, grabitje të rëndë dhe armëmbajtje pa leje.

Në seancën e kaluar prokurori Alberto Santacatterina kishte kërkuar masën maksimale të dënimit për autorin material të krimit, Mecaj, ndërsa për Capone, i konsideruar bashkëpunëtor i tij, ishte kërkuar dënimi me 22 vjet.

Dy të dënuarit do të paguajnë dëmshpërblim veçmas në favor të anëtarëve të familjes së Caramuscio që ngritën padi civile. 

Mecaj dhe Capone, gjatë procesit gjyqësor, fillimisht me një letër dhe më pas gojarisht në sallën e gjyqit, kishin kërkuar falje nga familja e viktimës./CNA.al Burimi: ANSA.it

Lajmet e fundit nga