LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Afera e inceneratorëve/ Lirohet Alqi Bllako

6 Tetor 2022, 15:05, Kronika CNA

Afera e inceneratorëve/ Lirohet Alqi Bllako

Alqi Bllako, ish-sekretari i përgjithshëm, është lënë i lirë.

CNA.al mëson se Gjykata e ka ndryshuar masën e sigurisë, duke e lënë në arrest shtëpie.

Ish-deputeti Bllako u arrestua me kërkesë të SPAK-ut më 1 prill, pasi hoqi dorë nga mandati i deputetit që i jepte mbrojtje ligjore. Bllako sipas hetimeve të SPAK-ut, dyshohet për abuzim me detyrën dhe korrupsion në aferën e inceneratorit të Fierit.

Me vendim qeverie, shteti ka paguar 46 299 060 lekë për shpronësimin e tokës ku u ndërtua inceneratori i Fierit. Si rrjedhojë, ka rezultuar një dëm ekonomik në buxhetin e shtetit në vlerën 16 288.344 lekë.

Nga hetimet e SPAK-ut kanë rezultuar të dhëna se Bllako, kur ishte Sekretar i Përgjithshëm i Ministrisë së Mjedisit dhe më pas Drejtor i Përgjithshëm i Agjencisë Kombëtare të Ujësjellësit, ka favorizuar shoqërinë koncesionare “Integrated Technology Waste Treatment Fier”, kundrejt marrjes në mënyrë të tërthortë të përfitimit të parregullt në shumën prej 14,964,900 lekësh./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga