LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zbuluan vaksinën kundër COVID-it/ Çmimi Nobel shkon për 2 shkencëtarët

2 Tetor 2023, 12:11, Kosova & Bota CNA
Zbuluan vaksinën kundër COVID-it/ Çmimi Nobel shkon për 2
Dr. Katalin Kariko dhe Dr. Drew Weissman

Çmimi Nobel në Mjekësi i është dhënë një çifti shkencëtarësh që zhvilluan teknologjinë që çoi në vaksinat mRNA COVID.

Këtë çmim e kanë marrë Dr. Katalin Kariko dhe Dr. Drew Weissman. 

Teknologjia ishte eksperimentale para pandemisë, por tani u është dhënë miliona njerëzve në mbarë botën. E njëjta teknologji mRNA tani po hulumtohet për sëmundje të tjera dhe madje edhe për kancerin. 

“Të dy studiuesit u dalluan për zbulimet e tyre në lidhje me modifikimet e bazave nukleike që lejuan zhvillimin e vaksinave efektive të mRNA kundër COVID-19”, njoftoi juria.

 

 

 

Lajmet e fundit nga