LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Turistëve rusë u ndalohet hyrja në Letoni deri në mars 2025

28 Shkurt 2024, 16:20, Kosova & Bota CNA

Turistëve rusë u ndalohet hyrja në Letoni deri në mars 2025

Letonia ka vendosur të mbajë në fuqi ndalimin e hyrjes për turistët rusë deri më 4 mars 2025.

Duke përmendur shqetësimet e sigurisë, Kabineti i Ministrave të Letonisë tha se rusët do të vazhdojnë të bllokohen për qëllime turizmi dhe argëtimi, raporton SchengenVisaInfo.com.

Kufizimet e hyrjes për rusët u prezantuan fillimisht në shtator 2022. Që atëherë, Letonia ka mbajtur rregulla strikte dhe tani ka vendosur të zgjasë masat aktuale për 12 muaj të tjerë.

Duke shpjeguar arsyen e zgjatjes së kësaj mase, Kabineti i Ministrave tha se agresioni ushtarak i Rusisë kundër Ukrainës vazhdon të kërcënojë sigurinë e brendshme të Letonisë edhe sot e kësaj dite. Ai sugjeroi se zgjatja e ndalimit të hyrjes ka për qëllim garantimin e sigurisë për të gjithë brenda kufijve të vendit.

Këto grupe rusësh janë të përjashtuar nga ndalimi i hyrjes

Ndërsa ndalimi i hyrjes për rusët që hyjnë në Letoni për qëllime turizmi dhe argëtimi do të mbetet në fuqi deri në mars 2025, autoritetet kanë vënë në dukje se disa qytetarë të Rusisë janë të përjashtuar nga masa.

Siç ka shpjeguar Kabineti i Ministrave të Letonisë, rusët që kanë një leje qëndrimi të lëshuar nga Letonia dhe çdo vend tjetër i BE mund të kalojnë kufirin.

Rusët që kanë një vizë Shengen afatgjatë dhe anëtarët e familjeve të shtetasve letonezë dhe të BE-së që kanë një vizë afatshkurtër lejohen gjithashtu të hyjnë në vend.

Për më tepër, ndalimi i hyrjes gjithashtu nuk zbatohet për shtetasit rusë që hyjnë në Letoni për arsye humanitare dhe për punonjësit e shërbimeve të transportit të mallrave dhe pasagjerëve, ndër të tjera./CNA 

Lajmet e fundit nga