LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

SHBA-ja jep 400 milionë dollarë në ndihmë ushtarake për Ukrainën

23 Nëntor 2022, 18:15, Kosova & Bota CNA
SHBA-ja jep 400 milionë dollarë në ndihmë ushtarake për
Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë autorizuar 400 milionë dollarë shtesë në ndihmë ushtarake për Ukrainën, duke përfshirë armë, municione dhe pajisje të mbrojtjes ajrore, tha në një deklaratë Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken.

“Municionet e artilerisë, raketat e mbrojtjes ajrore dhe mjetet taktike që ne po ofrojmë do t'i shërbejnë më së miri Ukrainës në fushën e betejës”, tha Blinken, shkruan BBC.

Marrëveshja do të përfshijë më shumë se 200 gjeneratorë për të ndihmuar Ukrainën të përballet me ndërprerjet e energjisë elektrike të shkaktuara nga sulmet e Rusisë në infrastrukturën energjetike. Ato "kanë qëllim të mbështesin nevojat e fuqisë civile dhe ushtarake" dhe synojnë të lehtësojnë presionin mbi rrjetin, tha sekretari i shtypit i Pentagonit, gjeneral brigade Pat Ryder.

Siç tregon grafiku i mëposhtëm nga tetori, Shtetet e Bashkuara kanë kryer deri tani ndihmën më të madhe për Ukrainën që nga fillimi i luftës./ CNA.al

SHBA-ja jep 400 milionë dollarë në ndihmë ushtarake për

Lajmet e fundit nga