LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rusia lëshon urdhër-arreste për tre zyrtarë të Policisë, reagimi i Sveçlës

4 Mars 2024, 12:44, Kosova & Bota CNA
Rusia lëshon urdhër-arreste për tre zyrtarë të
Xhelal Sveçla

Dy ditë më parë autoritetet ruse kërkuan që tre zyrtarë të njësive elitare të Policisë së Kosovës të futen në sistemin e kërkimit të Interpolit. Mësohet se ata po kërkohen për arrestimin e një shtetasi rus në veri të Kosovës në maj të vitit 2019. Lajmi është konfirmuar nga ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla.

Rusia ka lëshuar fletë-arrest ndërkombëtar edhe ndaj komandantit të njësisë speciale, Besart Ahmeti.

Në lidhe me ketë Sveçla tha se nga Rusia nuk pritet asgjë mirë, por siç është shprehur ai, kjo nuk është brengë e tij e as e Ahmetit.

Më 31 maj të vitit 2019, Policia e Kosovës gjatë një aksioni në veri të Mitrovicës arrestoi 19 persona që kanë qenë të dyshimtë, 10 qytetarë që kanë qenë të dyshuar, 9 qytetare të tjerë të cilët kanë penguar zyrtarët policorë në kryerje të detyrës si dhe 1 zyrtar të UNMIK-ut, me nënshtetësi ruse./CNA

Lajmet e fundit nga