LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gjendje e jashtëzakonshme në Haiti/ Bandat sulmojnë burgjet, arratisen 4 mijë të dënuar

4 Mars 2024, 10:33, Kosova & Bota CNA
Gjendje e jashtëzakonshme në Haiti/ Bandat sulmojnë burgjet,
Foto ilustruese

Qeveria e Haitit shpalli një gjendje të jashtëzakonshme 72-orëshe të dielën, pasi bandat e armatosura sulmuan një burg të madh Port-au-Prince, duke çuar në vrasjen e të paktën 12 personave dhe arratisjen e rreth 4,000 të burgosurve.

Drejtuesit e bandave thonë se duan të detyrojnë dorëheqjen e kryeministrit Ariel Henry, i cili aktualisht ndodhet jashtë vendit.
Grupet që synojnë ta rrëzojnë atë kontrollojnë rreth 80% të Port-au-Prince.

Një deklaratë e qeverisë tha se dy burgje - një në kryeqytet dhe tjetri në Croix des Bouquets aty pranë - u sulmuan gjatë fundjavës.

Autoritetet njoftuan se aktet e "mosbindjes" ishin një kërcënim për sigurinë kombëtare dhe se po vendosnin një shtetrrethim të menjëhershëm gjatë natës.

Në mesin e të arrestuarve në Port-au-Prince ishin anëtarë të bandës të akuzuar në lidhje me vrasjen e presidentit Jovenel Moise në vitin 2021.

Rritja e fundit e dhunës filloi të enjten, kur kryeministri udhëtoi për në Nairobi për të diskutuar dërgimin e një force sigurie shumëkombëshe të udhëhequr nga Kenia në Haiti./CNA 

 

Lajmet e fundit nga