LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Punonjësit në grevë për pagat në aeroportin "Heathrow" të Mbretërisë së Bashkuar

31 Mars 2023, 09:44, Kosova & Bota CNA
Punonjësit në grevë për pagat në aeroportin
Foto ilustruese

Aeroporti “Heathrow” ka njoftuar se disa pasagjerë mund të përballen me radhë më të gjata për të udhëtuar gjatë periudhës së festave të Pashkëve pasi nuk kanë arritur një marrëveshje me sindikatat e punonjësve të sigurisë për pagën.

Më shumë se 1,400 oficerë sigurie në sindikatat Unite, të cilët punojnë për aeroportin "Heathrow", do të vazhdojnë me një grevë dhjetëditore që fillon të premten. Bisedimet gjatë ditës së enjte për një marrëveshje u mbyllën pa sukses.

Greva përfshin rojet e sigurisë në Terminalin 5, i cili përdoret vetëm nga “British Airways”, dhe ata që kontrollojnë ngarkesën. Unite ka akuzuar aeroportin për një ulje të pagave në kushte reale.

"Heathrow" tha se kishte ofruar një rritje page prej 10% që daton nga 1 janari, plus një pagesë të një shume të madhe (mbi 1000 paund).

Nga ana tjetër thuhet se aeroporti do ta mbajë në funksion planet e emergjencës. Ditët në vijim pritet të jenë shumë të ngarkuara pasi njerëzit preferojnë të udhëtojnë gjatë festave të Pashkëve.

Përpara grevës, "Heathrow" u kërkoi linjave ajrore të ndalojnë shitjen e biletave dhe të lejojnë klientët të ndryshojnë datat e udhëtimit. "British Airways" anuloi paraprakisht 300 fluturime dhe "Virgin Atlantic" konfirmoi se kishte kufizuar shitjet e reja të biletave dhe prezantoi një politikë fleksibël.

Greva zvogëlon numrin e personelit të sigurisë në dispozicion të aeroportit në atë që pritet të jetë një fundjavë shumë e ngarkuar.

Aeroporti njofton se ka plane emergjence për ta bërë atë të funksionojë normalisht, por ka të ngjarë që pasagjerëve do t'u duhet më shumë kohë për të kaluar sigurinë.

"Heathrow" tha se po vendoste 1000 punonjës shtesë dhe ekipin menaxhues të "Heathrow" për të ndihmuar pasagjerët.

"Heathrow" po këshillon udhëtarët që të kontrollojnë statusin e fluturimit të tyre përpara se të udhëtojnë në aeroport, të mbërrijnë në "Heathrow" jo më herët se dy orë para fluturimeve me distanca të shkurtra dhe tri orë para fluturimeve në distanca të gjata dhe të jenë gati për siguri.

Sipas asaj që raporton "BBC", pasagjerët do të lejohen të kalojnë përmes sigurisë vetëm me dy bagazhe dore, për të ndihmuar rrjedhën.

Industria e aviacionit më gjerësisht është nën presionin e qeverisë dhe rregullatorit të industrisë për të shmangur përsëritjen e radhëve, vonesave dhe anulimeve gjatë Pashkëve, ashtu siç ndodhi vitin e kaluar, të cilat u shkaktuan kryesisht nga mungesa e stafit.

Një letër e zbuluar për bizneset nga Autoriteti i Aviacionit Civil dhe Departamenti i Transportit, i parë nga "BBC", thotë se do të ishte e papranueshme që konsumatorët të përballeshin me të njëjtin nivel ndërprerjeje këtë vit.

Linjat ajrore dhe aeroportet kanë thënë për "BBC" se janë të sigurt se do të kenë staf të mjaftueshëm këtë herë, megjithëse faktorë të jashtëm si grevat në Francë që ndikojnë në kontrollin e trafikut ajror mund të shkaktojnë probleme./ CNA.al

Lajmet e fundit nga