LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Akuzat penale ndaj Trump/ Nancy Pelosi: Askush nuk është mbi ligjin

31 Mars 2023, 07:48, Kosova & Bota CNA
Akuzat penale ndaj Trump/ Nancy Pelosi: Askush nuk është mbi ligjin
Kongresmeni Nancy Pelosi

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, nuk ka komentuar aktakuzën për Donald Trump, por ka pasur një reagim nga kongresmenja Nancy Pelosi, një nga kritiket e Trump.

Në një postim në "Twitter", Pelosi shkruan se askush nuk është mbi ligjin dhe të gjithë kanë të drejtën për të vërtetuar pafajësinë para një gjyqi.

 “Askush nuk është mbi ligjin dhe të gjithë kanë të drejtën e një gjyqi për të provuar pafajësinë”, shkruan Pelosi, raporton "BBC".

"Shpresojmë se ish-presidenti do të respektojë në mënyrë paqësore sistemin, i cili i jep atij këtë të drejtë," tha ajo, duke shtuar se juria e madhe që kishte votuar për aktakuzën veproi sipas fakteve dhe ligjit.

Përfaqësuesi Adam Schiff, i cili udhëhoqi gjyqin e parë të shkarkimit të Trump dhe gjithashtu kandidon për Senatin e Kalifornisë, shkroi në "Twitter":

“Një komb ligjor duhet të vendosë para përgjegjësisë të pasurit dhe pushtetarët, edhe kur ata mbajnë poste të larta. Të veprosh ndryshe nuk është demokraci”, shkruan Schiff./ CNA.al

Lajmet e fundit nga