LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Trump reagon për aktakuzën/ “Kjo është një përndjekje politike”

31 Mars 2023, 09:27, Kosova & Bota CNA
Trump reagon për aktakuzën/ “Kjo është një
Ish presidenti Donald Trump

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump, reagoi me zemërim ndaj ngritjes së padisë kundër tij në Nju Jork.

"Kjo është përndjekje politike dhe ndikim e ndërhyrje në zgjedhje në nivelin më të lartë të historisë”, thuhet në një deklaratë me shkrim të Trumpit, i cili dëshiron të kandidojë sërish si kandidat për president me partinë e tij republikane në zgjedhjet e vitit 2024.

Sipas mediave një juri e madhe në Nju Jork e përbërë prej 23 vetësh miratoi kërkesën e prokurorisë për ngritjen e padisë kundër Trumpit lidhur me pagesa parash të bëra një aktoreje pornografike që ajo të heshtte. Detaje të sakta për aktakuzën janë ende të paqarta.

Hera e parë në historinë e SHBA-së

Asnjëherë më parë në historinë e SHBA-së nuk është akuzuar ndonjë ish-president për ndonjë krim. Trumpi i ka paguar pak para zgjedhjes së tij si President në vitin 2016 para aktores pornografike dhe ky veprim mund të jetë në kundërshtim me rregullat e financimit të fushatës.

Sikurse edhe në rastin e hetimeve të mëparshme Trump e quajti hetimin në Nju Jork si "gjueti shtrigash”. Ai i akuzoi demokratët se po përpiqen ta dëmtojnë politikisht që kur ai tha se do të kandidojë për president në zgjedhjet e vitit 2016.

Lajmet e fundit nga