LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Papa Françesku zbulon se nuk do të varroset në Vatikan

13 Dhjetor 2023, 20:02, Kosova & Bota CNA
Papa Françesku zbulon se nuk do të varroset në Vatikan
Papa Françesku në Vatikan të mërkurën

Papa i thotë transmetuesit meksikan se do të thyejë traditën dhe do të thjeshtojë funeralin papal.

Papa Françesku ka thënë se ai e ka “përgatitur tashmë” varrin e tij në një bazilikë të Romës, në një shenjë të mëtejshme të përpjekjes së Papës për t'u shkëputur nga tradita e kahershme e Vatikanit.

Françesku, i cili mbush 87 vjeç më 17 dhjetor, i tha transmetuesit meksikan N+ se do të prehej në bazilikën e Santa Maria Maggiore në lagjen Esquilino në Romë, ku shkon për t'u lutur para dhe pas udhëtimeve jashtë shtetit.

Françesku anuloi një udhëtim në samitin e klimës Cop28 në Dubai pas një periudhe të bronkitit akut në fund të nëntorit.

Ai ka bërë më shumë se 100 vizita në bazilikën e shekullit të pestë, ku lutet përpara një imazhi të nderuar të Virgjëreshës Mari dhe foshnjës Jezus.

Papa i tha gazetares Valentina Alazraki se ishte takuar me mjeshtren e ceremonive për të thjeshtuar funeralet papale, duke shtuar: “Do të nis një ritual të ri”.

Papët zakonisht varrosen me shumë bujë në shpellat nën Bazilikën e Shën Pjetrit në qytetin e Vatikanit. 

Shëndeti i Papës është përkeqësuar vitet e fundit, duke e detyruar atë të përdorë një karrige me rrota dhe duke ushqyer spekulimet rreth largimit të tij, siç bëri paraardhësi i tij Benedikti XVI./ CNA

Lajmet e fundit nga