LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

OKB dënon sulmin rus në Ukrainë

19 Gusht 2023, 16:58, Kosova & Bota CNA

OKB dënon sulmin rus në Ukrainë

Koordinatorja humanitare e Kombeve të Bashkuara për Ukrainën, Denise Brown, dënoi sulmin me raketa ruse në qendër të qytetit verior të Ukrainës, Chernihiv. 

Është e neveritshme të sulmosh sheshin kryesor të një qyteti të madh, tha Brown në një deklaratë.

Sulmi la disa të vdekur përfshirë një vajzë 6-vjeçare” dhe të paktën 90 të plagosur. 

"Jam jashtëzakonisht i shqetësuar nga lajmet e një sulmi tjetër rus që goditi pak më parë zemrën e Chernihiv, në Ukrainën veriore, duke lënë dhjetëra civilë të vrarë dhe të plagosur, duke përfshirë fëmijë," tha Brown.

“Është e neveritshme të sulmosh sheshin kryesor të një qyteti të madh, në mëngjes, ndërsa njerëzit janë jashtë duke ecur, disa shkojnë në kishë për të festuar një ditë fetare për shumë ukrainas,” shtoi ajo. E shtuna shënon një festë të madhe në kalendarin ortodoks, festën e Shndërrimit.

"Unë dënoj këtë model të përsëritur të sulmeve ruse në zonat e populluara të Ukrainës, duke shkaktuar vdekje, shkatërrime masive dhe nevoja në rritje humanitare," vazhdoi ajo. "
Sulmet e drejtuara kundër civilëve ose objekteve civile janë rreptësisht të ndaluara sipas ligjit ndërkombëtar humanitar. Duhet të ndalet."/ CNA

Lajmet e fundit nga