LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Lufta e kriptove"/ Sqarohet sherri i dy miliarderëve të "FTX" dhe "Binance"

27 Nëntor 2022, 18:48, Kosova & Bota CNA
"Lufta e kriptove"/ Sqarohet sherri i dy miliarderëve të
Sam Bankman-Fried i "FTX" dhe CEO i "Binance" Changpeng Zhao

Sam Bankman-Fried i vjen keq për grindjen që mund t'i ketë kushtuar atij perandorinë e tij të kriptove.

Ish-CEO i FTX tha se kritikimi i CEO të Binance Changpeng Zhao , i njohur si "CZ", "nuk ishte një veprim i mirë strategjik nga ana ime", në një intervistë me The New York Times në 13 nëntor.

Përplasja mes të dyve është çelësi për të kuptuar një nga kolapset më dramatike ndonjëherë në botën e kriptove. Le të hedhim një vështrim më të afërt.

Si filloi grindja midis Changpeng Zhao dhe Sam Bankman-Fried

Zhao dhe Bankman-Fried filluan miqësore: Binance, një shkëmbim rival i kriptomonedhave, investoi në FTX në vitin 2019. Megjithatë, marrëdhënia u përkeqësua kur Bankman-Fried, 30 vjeç, nxiti rregullimin e industrisë së kriptove, diçka që Zhao, 45 vjeç, e kundërshton.

New York Times raportoi se Bankman-Fried përdori ndikimin e tij në rritje në Uashington DC për të kritikuar Zhaon në takime private.
“Isha shumë i frustruar nga shumë nga ato që pashë duke ndodhur, por duhet të kisha kuptuar se nuk ishte një vendim i mirë nga ana ime ta shprehja këtë,” tha Bankman-Fried për The New York Times.

Mosmarrëveshja midis dy miliarderëve erdhi në krye në fillim të nëntorit kur Zhao njoftoi se Binance do të shiste të gjitha zotërimet e saj FTT, një kriptomonedhë e krijuar nga FTX.

"Ne kemi dhënë mbështetje më parë, por nuk do të pretendojmë të bëjmë dashuri pas divorcit ... nuk do të mbështesim njerëzit që lobojnë kundër lojtarëve të tjerë të industrisë pas shpinës së tyre," shkroi Zhao në Twitter.

Pasojat e tyre shkaktuan një krizë shumë miliarda dollarësh

"Lufta e kriptove"/ Sqarohet sherri i dy miliarderëve të

Lëvizja e Zhaos tronditi tregun, duke bërë që investitorët të vërshonin FTX me kërkesa për të tërhequr fondet e tyre, duke shkaktuar një krizë likuiditeti shumë miliarda dollarësh.

Binance fillimisht ra dakord të blinte FTX për ta shpëtuar atë nga një situatë e rëndë financiare, por më vonë e anuloi marrëveshjen.

"Unë nuk duhet të hedh gurë në një shtëpi xhami, kështu që do të përmbahem pak," u tha Bankman-Fried punonjësve, sipas The New York Times. "Përveç të thuash: ndoshta ata kurrë nuk kanë planifikuar të arrijnë marrëveshjen."

FTX u përpoq pa sukses të gjente investitorë të tjerë, duke paraqitur përfundimisht falimentimin më 11 nëntor. Në kulmin e tij, sipas CNBC, shkëmbimi i kriptomonedhave ishte me vlerë 32 miliardë dollarë.

Bankman-Fried nuk është shumë i shqetësuar.

"Lufta e kriptove"/ Sqarohet sherri i dy miliarderëve të

Edhe pse Bankman-Fried pa që 94 për qind e pasurisë së tij të avullohej në harkun kohor të disa orësh, ish i dashuri i turpëruar i botës së kriptove, me sa duket nuk ka humbur asnjë sy për rënien e perandorisë së tij.

"Ju do të kishit menduar se nuk do të flija tani, dhe në vend të kësaj, po fle pak," tha Bankman-Fried në intervistën e tij me The New York Times tre ditë pas paraqitjes.

… por drejtuesit e FTX po përballen me disa hetime

Bankman-Fried dhe drejtues të tjerë të FTX tani po përballen me disa hetime në SHBA dhe Bahamas për gjoja përdorimin e parregullt të miliarda dollarëve të parave të klientëve FTX për të financuar firmën tregtare të Bankman-Fried, Alameda Research.

Por përgjigja e tij për New York Times? "Mund të jetë më keq," u tha Bankman-Fried.

Bankman-Fried lakmon në mënyrë të famshme gjumin e tij. Shumë profile të ish-njeriut më të pasur nën 30 vjeç vunë në dukje se ai mbante një qese me fasule në zyrën e tij për të marrë dremitje pushteti midis takimeve. Bloomberg ka raportuar se Bankman-Fried herë pas here do të vononte edhe takime të rëndësishme në favor të një sy gjumë./CNA.al

Lajmet e fundit nga