LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kina, thirrje Gjykatës së Hagës/ "Tregohu e drejtë ndaj Putinit"

20 Mars 2023, 09:31, Kosova & Bota CNA

Kina, thirrje Gjykatës së Hagës/ "Tregohu e drejtë ndaj

Kina ka reaguar në lidhje me vendimin e Gjykatës Penale Ndërkombëtare në Hagë (GJNP), e cila disa ditë më parë lëshoi një urdhër-arresti për presidentin rus Vladimir Putin.

Mediat e huaja raportojnë se, sipas Kinës, GJNP duhet të mbajë një pozicion të drejtë, ndërsa u ka kërkuar gjyqtarëve të mos zbatojnë standarde të dyfishta.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme deklaroi se Kina do të vazhdojë të marrë një rol objektiv dhe të drejtë në krizën e Ukrainës dhe të luajë një rol konstruktiv në bisedimet e paqes. 

Kujtojmë se Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC) ka lëshuar urdhër-arrest për presidentin Vladimir Putin dhe komisioneren e presidentit rus për të drejtat e fëmijëve, Maria Alekseevna Lvova-Belova./CNA

Lajmet e fundit nga